Sonya2896
30.03.2021 08:55
История
Есть ответ 👍

Историки Проаналізуйте наведені уривки з історичних джерел і зробіть висновок про те, з якими політичними діячами ототожнюється авторитаризм у країнах Центрально-Східної Європи в період між Першою та Другою світовою війною.

«У 1930-х роках у всіх державах Балкан до влади прийшли авторитарні режими. ...Після Першої світової війни з’явилися й набули ваги комуністичні та селянські партії; ...їх почали тіснити консервативніші політичні сили... Уряди країн захищали інтереси невеликої групи населення, котра й здійснювала керівництво державою; до неї, як правило, належали державні чиновники, військові, комерсанти, власники фабрик і великих маєтків, підприємці, а також представники інтелектуальних професій — юристи, лікарі та вчителі... Ця група осіб становила не більше 10 % населення». Барбара Єлавич, американський історик (Єлавич Барбара. Історія Балкан. XX століття/ пер. з англ. — К.: Свенас, 2004. — Т. II. — С. 303)

«Політичні режими в країнах, що постали на руїнах імперій Центральної Європи... наслідували зразки демократії, проте багато урядів, змушених використовувати будь-які засоби заради перемоги, неодноразово здійснювали замахи на демократичні принципи. ...Отже, майбутнє демократії безпосередньо залежало від особистості глави держави. Якщо він завдяки освіті й переконанням поважав конституційні норми, політичний лад еволюціонував у належному напрямі (як було в Чехословаччині за Т. Масарика й Е. Бенеша до 1938 р.). Якщо ж кар’єрні міркування й темперамент глави держави штовхали його до авторитаризму, країна швидко йшла назустріч президентському правлінню чи диктатурі (так трапилось у Польщі за Ю. Пілсудського)».

П’єр Тібо, французький історик (Пьер Тибо. Эпоха диктатур / пер. с фр. — М.: Крон-Пресс, 1998. — С. 47)

167
346
Посмотреть ответы 1

Ответы на вопрос:

begemot14
4,6(63 оценок)

«боярский царь» - василий иванович шуйский (1552—12.9.1612), царь в 1606—1610. происходил из рода суздальских князей, боярин с 1584. пришел к власти в результате удачного заговора против лжедмитрия i. 19 мая 1606 года шуйский дал крестоцеловальную запись, ограничивавшую его власть. проводил политику в интересах боярства и крупного дворянства (потому и "боярский царь" - и избран ими, и стоял на защите их интересов) .    восстание  болотникова. начало восстания. летом 1606 г.на северской украине началось одно из самых крупных крестьянских восстаний феодальной руси.поражение болотникова под москвой произошло в результате изменения соотношения сил борющихся сторон. в конце ноября шуйский получил большое подкрепление: на ему подошли смоленские, ржевские и другие полки. в армии болотникова также произошли изменения, ослабившие её: к этому времени относится измена истомы пашкова, перешедшего 27 ноября на сторону шуйского вместе со своим отрядом. поражение болотникова 2 декабря коренным образом изменило обстановку в стране: оно означало снятие осады москвы, переход инициативы в руки воевод шуйского. царь жестоко расправился с захваченными участниками восстания. однако борьба восставших крестьян и холопов не прекратилась."крестоцеловальная запись" - запись о принятии присяги, сопровождавшейся целованием креста.  ист. в россии xvi—xviii вв.: воззвания, призывавшие к восстанию, бунту. —  гулял я в суконном кафтане, на бочку — острая сабля, в шапке прелестные письма  (а. н. толстой. пётр первый).  в эту зиму с дона на волгу, оку шли люди с «прелестными письмами». говорили, что письма писал степан тимофеевич  (с. злобин. степан разин).

Популярно: История