Есть ответ 👍

Твір на тему роль митця у суспільстві лесі українки









247
498
Посмотреть ответы 2

Ответы на вопрос:


объяснение:

питання в полі митця в суспільстві було актуальним завжди: і століття тому у вирі сьогочасної дійсності. так чи інакше, митець являє собою взірець мудрості, гідності, чесносного служіння справедливості, наслідування споконвічних законів моралі.до його слова по слухаються, за ним йдуть. тому саме на ньому лежить надзвичайна відповідальність і за свою позицію та вчинки, і загалом за долю свого народу.

розуміючи це леся українка створює поему "давня казка" в якій з великою художньою майстерністю розробляє тему служіння поета в час боротьби проти поневолювачів, у найважчу годину національної історії. тому особа поета підноситься у творі до таких моральних і соціальних вершин, що, , не відчути це серцем неможливо. може, саме через це образ поета (а через нього — усього народу) гостро пронизує й хвилює свідомість читача, викликаючи гарячий відгук у його душі.

за своїм сюжетом поема не складна: скориставшись перемогою своїх бійців над ворожим військом, непоказний лицар бертольдо дістає в подарунок від короля разом з графським титулом цілу околицю і починає нещадно визискувати народ. у країні спалахує народне повстання, якому великої сили надавали пісні поета. свого часу вони були натхненні народом, скрашували йому відпочинок, виховували мужність та волелюбність, а у лихоліття народної боротьби стали грізною зброєю проти кривдників:

мужики цікаві стали,

чи ті кості білі всюди,

чи блакитна кров проллється,

як пробити пану груди?

ми читаємо ці рядки — і чуємо шевченкове:

і вражою злою кров'ю

волю окропіте.

чи не є це яскравим прикладом того, як полум'яне слово кобзаря відбилося на творчості л. українки? стає зрозумілим, що саме живі приклади героїчного служіння народові митців слова — передових письменників, якими так багата історія світової і зокрема української літератури, надихнули поетесу на створення образу народного поета-громадянина. її герой, непідкупний, відданий народові, не спокусився на золото, що йому пропонував у обмін на вільне слово пан бертольдо, не злякався у в'язниці. тому так гордо звучать слова безкомпромісного висновку:

не поет, хто покидає

боронить народну справу,

щоб своїм словам блискучим

золотую дать оправу;

не поет, хто забуває

про страшні народні рани,

щоб собі на вільні руки

золоті надіть кайдани!

своєю ідеєю поема "давня казка" звернена і до сучасної дійсності, коли наша україна, ставши на шлях незалежності, долає численні політичні, економічні й соціальні труднощі. справжній поет не має права стояти осторонь цих негараздів, доки його народ буде виборювати щасливе життя для рідної землі.

а коли війна скінчиться

того діла й того слова,

то скінчиться давня казка,

а настане правда нова.


Укримському місті кафі настя відвідувала школу, організовану спеціально для невільниць з тим, щоб потім їх дорожче продати. однак настя мудро використала і цей шанс. вона вирішила добре вчитися у школі, запам'ятати всю науку, бо в цьому вбачала можливе своє спасіння. мені подобається у характері роксоляни те, що вона не розгубилася, не скорилася слухняно долі, а спробувала діяти, використати будь-який шанс задля свого спасіння. від вчителя італійця річчі настя дізналася про те, що на заході жінки займаються і торгівлею, і наукою, і навіть державними справами. ще у школі амбітна дівчина відчула, що зможе теж з не меншою гідністю виконувати чоловічу роботу.  у той час, як настя долала ази науки і життєвої мудрості, її наречений стефан, якого по дорозі до криму звільнили козаки, повернувся додому. зібравши гроші на викуп насті, приїхав до кафи. він довго шукав її, був за квартал від нареченої, але їм більше не судилося було зустрітися. для роксоляни доля приготувала інший — особливий шлях у житті.  врода українки, природний розум і набуті у школі знання насті підкорити серце могутнього турецького султана сулеймана пишного. вона стала для нього не лише коханкою, коханою дружиною, матір'ю його дітей, а й мудрим порадником у державних справах. звичайно, й на жаль, життя у палаці, місце поруч із найвпливовішою особою, зрештою інстинкт виживання змушували роксоляну чинити не завжди чесно і гідно. але ж були і милосердні вчинки: помилування своїх кривдників, у звільненні своїх співвітчизників. була і пам'ятна зустріч з матір'ю. одного разу, коли роксоляна їхала в золотій кареті до мечеті, до неї кинулася вбога жінка. це була мати насті. розкішно зодягнена роксоляна не відцуралася матері. вона радо зустріла стару жінку, привітала і запросила до своїх палат. цим вчинком роксоляна ще більше зміцнила свій авторитет на чужині. 

Популярно: Українська література