Есть ответ 👍

Слова захара беркута які є провідною думкою

247
320
Посмотреть ответы 2

Ответы на вопрос:


живучи серед лісів і неприступних гір, вони вели безнастанну боротьбу з природою. боротьба ця виховувала сміливість, гартувала волю, породжувала кмітливість, потребу взає, почуття дружби. джерела добробуту – земля, ліси, засоби виробництва – були суспільною власністю, тому “мов одна душа, стояла тухольська громада дружно в праці та вживанню, в радощах і в горю. громада була для себе   і суддею, і впорядчиком у всьому…” жити, працювати для громади, боротися за її добробут – напочесніший обов’язок. єдині були тухольці й у боротьбі з монголами; думали не лише про себе, а й про сусідні села, яким загрожувала небезпека. “а випустивши вас із сеї долини, ми випустимо згубу на ті сусідні, з нами сполучені громади… обов’язок наш витривати на своїм становищі до остатньої хвилини, – і так ми зробимо”, – говорив захар беркут. у передсмертній промові він переконує тухольців, що їхня сила в братерській згоді та єдності: “доки будете жити в громадськім порядку, дружно держатися купи, незломно стояти всі за одного, а один за всіх, доти ніяка ворожа сила не побідить вас”.


нещодавно на уроці української літератури ми прочитали оповідання григора тютюнника «дивак». мені одразу здалося, що з’явився у мене новий друг — щирий, добрий.

запам’ятались олесеві очі: «чорні, глибокі, як вода в затінку, дивляться широко, немов одразу хочуть збагнути увесь світ». так, хлопчик допитливий, цікавиться всіма дрібничками, що трапляються йому на шляху до школи. «йому подобається робити перші протопти в заметах, знімати снігові очіпки з кілків у тинах». олесь сприймає природу як живу істоту; зрозумівши, що сосна помирає, він хоче їй — хоч би нагребти сніжку на її оголене коріння. жаль йому і льоду, який ламають хлопці, і пліточки, яка опинилася в зубах у щуки. хлопчина має творчу, живу уяву, яка є йому жити цікаво, змістовно, бачити красу навколо себе.

 

олесь добрий, і навіть я б сказала, мудрий. він не забіяка (не дав же здачі федькові але, разом з тим, олесь — рішучий хлопець. він уміє обстоювати власну думку і протестує проти вчительки, яка не хоче його зрозуміти і дозволити виконувати інше завдання. не сприймає він і дідову жорстоку науку: «тут, на землі, не бити не можна».

я думаю, що такі, як олесь, стають справжніми людьми, небайдужими, чутливими до навколишнього світу. і без таких «диваків» світ став би жорстоким і холодним.

 

Популярно: Українська література