Есть ответ 👍

Зробити літературний аналіз дум "про козака голоту" і " самійло кішка"

246
356
Посмотреть ответы 2

Ответы на вопрос:


дума про козака голоту

за жанром твір є народною думою (про це говорить пісенно-розповідний характер героїчного змісту).

тема: зображення однієї з найжорстокіших сторінок в історії україни – війни проти турецько-татарських загарбників.

ідея: прославлення українських воїнів, як справжніх захисників своєї батьківщини.

уся дума пронизана основною думкою: хоч і минули ті часи, оповиті кров’ю, проте слава мужніх козаків не згасає. адже своїми подвигами вони заповіли нам стояти на обороні рідної землі.

композиційно дума складається із заспіву, епічної розповіді (власне розгортання сюжету) і кінцівки. поетична форма має непослідовне римування ( переважно дієслівне). використано такі художні тропи та фігури, як епітети (коня вороного; ясненьку зброю), порівняння (ой на татарина скрива, як вовк, поглядає) звертання (татарко, татарко), анафори й риторичні оклики ( ой чи ти думаєш те, що я думаю? ой   чи   ти бачиш те, що я

«самійло кішка» аналіз

тема «самійло кішка»: зображення перебування самійла кішки з козаками у турецькій неволі, їх звитяжна боротьба з ворогом.

ідея «самійло кішка»: возвеличення мужності, стійкості, віри у перемогу (самійло кішка, козаки); засудження зрадництва, підступності, прагнення до ситого життя (лях бутурлак)

. основна думка: віра, християнська любов до рідного народу, наполегливість у досягненні своєї мети – критерій, яким керуються справжні патріоти-українці, зрадництво – найстрашніший гріх, який карається смертю. жанр «самійло кішка»: історична дума про страждання невільників у турецькій неволі.


в одному кутку сільської хати жила собі сіренька мишка. часто виходила на подвір'я, перебігала його, щоб зранку зустрітись зі своїми подружками з міста. міські розповідали, яке в них погане життя. людям немає чого їсти, а мишкам тим більше, кажуть, війна.

- у моїх господарів не те, - відповіла їм сільська мишка.

- найбільше боюсь господаря, бо він убив двох кабанів. сало покоптив, м'ясо людям продає за гарні гроші. гроші ховає у ящик під ліжком, близько від моєї нори.

якось раз повернулась мишка додому й відчула чужий дух, глянула і побачила худу жінку, обшарпаний і полатаний одяг на ній. вона просила у господарів молока, бо має хвору дитину. та господиня відповіла, що у них корови молока нема. дуже соромно стало мишці за таку відповідь і переконалась, що люди бувають дуже погані. одні з голоду гинуть, інші - папір ховають. зародилась у мишки одна думка: знищити той папір. працювала цілу днину: погризла ящик, а потім і папір.

господар сказав жінці, що у нього всі працюють й ніхто не дармує, тому й гроші мають працювати: мав купити дві свинки, телятка, пішов до ящика, а там тільки клаптики. господар звинуватив у всьому жінку, бо вона не до хати кота. кинувся на господиню з кулаками. а мишка тихенько вийшла на подвір'я, щоб не бути у тій хаті

Популярно: Українська література