Есть ответ 👍

Составьте из предложенных слов , мудрые мысли. живи, умом, всяк, своим:

209
435
Посмотреть ответы 3

Ответы на вопрос:


Всяк своим умом живет

Живи всяк своим умом!
jamikzara
4,7(1 оценок)

ответ:

хата — житловий простір людини, місце родинних обрядів, сим- вол добробуту. цей ій простір у слов'янських народів умовно поділяється по діагоналі на дві частини: лівий бік (куток із піччю) — жіноча половина помешкання, а правий (куток із покуттю) — чоловіча. покуть повернутий найчастіше на схід1.

ми вже говорили про найдавніші хати та будинки прапредків ук­раїнців за доби трипілля. найархаїчнішим елементом у сучасних сільських хатах досі залишається лежанка. піч також зберігає давнє свя­щенне значення для господаря. тому її найчастіше розмальовували чудо­вими візерунками. вважалося, що ворожа сила, задивившись на цей роз­пис, забуває про своє лихе діло. житло людей, родинне вогнище (піч) завжди були священними — це цілий безмежний всесвіт, де живуть бать­ки й діди, народжуються діти й онуки. у прадавні віки, коли не було церк­ви, сім'я молилася біля родинного вівтаря, яким була піч. у ній палало ба­гаття, їй приносилися жертви: зерно з нового врожаю, перший кусень тіста перед випіканням хліба, ритуальні напої тощо. за давніми віруваннями, за піччю живе домовик — добрий дух сім'ї. якщо до нього ставляться добре, він є всій родині, приносить щастя, а якщо ображають — шкодить.

коли родина переселялася до нової оселі, обов'язково брали зі старої печі жарину і вносили її у нову хату, шоб запалити родинне вогнище в цій оселі.коли родина переселялася до нової оселі, обов'язково брали зі старої печі жарину і вносили її у нову хату, шоб запалити родинне вогнище в цій оселі.

кликали також свого домовика на нове помешкання. магічне зна­чення має і сміття, яке несли до нової хати «на щастя». вважалося, як­що викидати сміття після заходу сонця, хату обсядуть злидні. тому йо­го краще спалювати або виносити вдень. коли в печі випікається хліб, у хаті не можна підмітати, бо це неповага до хліба; коли печуть хліб, на печі не можна лежати, щоб не турбувати її в цей час, який вважається священним. до печі дотуляють ніжками новонароджену дитину — та­кий обряд прилучення до хати і роду. на піч молода в хаті молодого ки­дала свій пояс, щоб долучитися до нового вогнища.

таким же магічним значенням наділяв наш народ і хатній сволок — символ міцності будови, сім'ї, здоров'я всіх мешканців цього житла. на

сволоці дуже часто робили орнаменти, які були своєрідними оберега­ми: написи, позначки, рівнобічні та косі хрести (крижі), різного типу сварґи, а також небесні знаки сонця і місяця, голуби, дерева та інші ще дохристиянські символи.

Популярно: Литература